נכון להיום, ירושלים היא העיר הגדולה בישראל שעברה מידול תלת ממדי רציף של כל שטחה ברזולוציה יוצאת דופן. מהן המטרות שאפשר להשיג באמצעות המידול הזה? ובכן, אינספור מטרות: תחשבו החל מתכנון ובנייה, דרך תחבורה ותשתיות וכלה בביטחון, תיירות, נוף ומה לא. מודל ירושלים הוא מודל gis המרשים ביותר שנוצר עד כה בישראל ובשורות הבאות נספר לכם קצת עליו וקצת על מה שהוא יכול לתרום לנו.

 

מידול gis ירושלים – הסיפור

מידול gis הוא למעשה בניית מודל דיגיטלי של מרחב גיאוגרפי בתלת ממד. אתם אולי מכירים את זה מהמונח "סיור וירטואלי" המאפשר לכם לסייר בכל מקום בעולם דרך מסך המחשב. זה בדיוק מה שעושה מודל ירושלים עבור העיר ירושלים. המודל נבנה על ידי חברת אופק צילומי אויר והוא מכסה 220 קמ"ר של שטח העיר ברמת רזולוציה של 3 ס"מ לפיקסל. זאת אומרת שכל 3 ס"מ במרחב הפיזי מיוצגים על ידי פיקסל אחד על מסך המחשב. זה לא יאפשר לכם לראות מטבע זרוק על הכביש, אבל פרט לכך תוכלו לראות כמעט הכל. תהליך המידול בוצע באמצעות שורה של טכנולוגיות מתקדמות לרבות סקירת אובייקטים, צילום פנורמי 360 מעלות, צילומי אוויר ועוד. נכון להיום, מדובר במידול הגדול ביותר שנעשה בישראל ומן הסתם, הדבר צפוי להוביל למידול של ערים נוספות ברחבי הארץ ברזולוציה דומה. מדוע? מכיוון שזה יכול לסייע לנו בכל כך הרבה דרכים, שכעת נדבר עליהן.

 

התרומה של מודל ירושלים

לטייל בירושלים דרך מסך המחשב זה לגמרי מגניב אבל זו גם לגמרי לא הסיבה שבגינה נערך מודל ירושלים. היכולת שלנו לראות כל נקודה במרחב גאוגרפי מסוים, מכל זווית שהיא ובצורה אותנטית ותלת ממדית שמשקפת את המציאות הפיזית היא יכולת משנת מציאות. באמצעות מודל gis ירושלים, ניתן היום לבצע אינספור פעולות של תכנון ובנייה בעיר, תחזוקה של העיר, משימות ביטחון בכל רחבי העיר, סקרי עצים וקרקע, תכנון תחבורתי, תכנון תיירותי, גזירת חומרים שיווקיים ותכנוניים לעיר, תכנון אדריכלי ברחבי העיר ועוד. המודל שנבנה מאפשר לראות כל פינה ברחבי העיר ירושלים הן ממעוף הציפור והן מזווית עמידה על הקרקע וכל הזוויות שביניהן. יכולת זו משרתת את כל רשויות התכנון בעיר ובמדינה ומאפשרת להשיג עוד מטרות רבות אחרות כדוגמת אלו שמנינו לעיל. על כן, סביר להניח שבתוך שנים לא רבות, מודל זה ישועתק לערים ואזורים נוספים ברחבי הארץ.

חברת אופק צילומי אויר היא החברה המובילה בישראל במערכות gis ומידע גיאוגרפי ומציעה מגוון רחב של שירותי בניית מערכות gis, מיפוי, מידול תלת ממדי וביצוע סקרי gis מרחביים. החברה אוחזת ביכולות המתקדמות ביותר בתחום זה, כפי שגם ניתן לראות בפרויקט מודל ירושלים יוצא הדופן. לפרטים נוספים על שירותי החברה, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 09-8653065.

כל הזכויות שמורות לאופק צילומי אויר © 2024

חייגו אלינו
דילוג לתוכן