מערכות gis הן מערכות מידע גאוגרפי, שמשחקות תפקיד חשוב ומכריע בשורה של מהלכי תכנון, בקרה, תחזוקה ופיקוח עירוני וממשלתי. הן אמנם לא מוכרות כל כך לציבור הרחב, אך משפיעות עליו בצורה ניכרת. מערכות אלה מאפשרות ניהול, אחזור וניתוח מידע גאוגרפי במספר שכבות מידע ותוך שילוב נתונים ממספר מקורות בכדי לקבל תמונה גאוגרפית מדויקת על כל תא שטח, כבסיס לקבלת החלטות במרחב הציבורי ובמרחב בכלל. מערכות אלה נשענות על פעילותן של חברות gis, שגם מפתחות את המערכות בהתאמה לצרכי הרשות הרלוונטית וגם מספקות שירותי GIS לביצוע סקרים מרחביים שונים במסגרת תהליכי קבלת החלטות.

 

מידע גיאוגרפי בשירות הציבור

אנחנו אולי לא שמים לב לכך וכנראה גם כלל לא מודעים לכך, אבל כל פרט במרחב המקיף אותנו הוא פרט שעבר תהליך תכנון, החל משיפוע הכביש בו אנו נוסעים, דרך המיקום של העץ על מדרכת הרחוב בו אנו גרים וכלה בגובה הבניין שמעבר לרחוב. תהליכי תכנון הם תהליכים חשובים והכרחיים ליצירת מרחב מחייה יעיל, המסוגל לשרת את החברה המודרנית ותהליכים אלה נשענים כולם ובאופן בלעדי על מידע. מידע זה כולל נתונים על המרחב, על האובייקטים הקיימים בו ועל המאפיינים של כל אובייקט ואובייקט, הן אובייקטים טבעיים והן אובייקטים מלאכותיים מעשה ידי אדם. מערכות gis הן למעשה מערכות מבוססות תוכנה, שיודעות לאסוף את כל הנתונים הללו, לגבש אותם בצורה חכמה ומסודרת ולאפשר לנו לבצע בחינות ואנליזות מידע על הגיאוגרפיה הסובבת אותנו בכדי לקבל החלטות תכנוניות בנושאי בנייה, הרחבות בנייה, תעשייה, תשתיות, מים וחשמל, עורקי תחבורה, חקלאות וצמחייה, נוף, צפיפות עירונית, כיווני אוויר ורוח, השפעות אור וצל וכן הלאה.

 

תפקידן של חברות gis בתהליך

איסוף מידע גאוגרפי וניהולו הוא מקצוע, הדורש רמה גבוהה של ידע והתמחות. במקום שכל רשות תנהל בעצמה ולעצמה את כל המידע הגיאוגרפי הרלוונטי לה בגיאוגרפיה שלה, ישנן חברות עסקיות שמתמחות באיסוף כלל הנתונים הגיאוגרפיים בכל שטחי ארץ ישראל והעמדתם לטובת הרשויות השונות למילוי מטרותיהן התכנוניות ומטרות שוטפות אחרות. חברות gis נדרשות א' להיות בעלות יכולת לבנות מערכת תפורה ומותאמת אישית לצרכי רשות ספציפית או סביב סוגייה גאוגרפית ספציפית וב' להיות בעלות יכולת לספק שירותי אנליזה וניתוח מידע, שעל בסיסם מקבלות הרשויות החלטות לגבי ניהול המרחב הגיאוגרפי מא' ועד ת'. שירותים אלה כוללים סקרי קרקע למיניהם, סקרי עצים, פרופילים וחיתוכים של פני השטח, ניתוח שטחי קליטה ושידור בתחום הטלקומוניקציה, בחינה טופוגרפית של המרחב, איתור מיקומים מתאימים לבינוי, מעקב, תיעוד ופיקוח של מערכות ביוב, מים, חשמל ותשתיות בכלל וכן הלאה. הרשויות מצידן נעזרות בחברות אלה במסגרת צריכת השירותים שהן מציעות, בהתאם לתחומי ההתמחות, היכולת ומהימנות המידע של כל חברה וחברה העוסקת בתחום.

חברת אופק צילומי אויר היא אחת החברות המובילות בישראל בתחום של מערכות gis וכן ניהול וניתוח מידע גיאוגרפי. לחברה יכולות מתקדמות במידול וסריקת המרחב, צילומי אוויר, תיעוד אובייקטים ואיסוף נתונים גיאוגרפיים בכל התחומים הרלוונטיים לרשויות. לפרטים נוספים על שירותי החברה ולהזמנת שירות או סקר גיאוגרפי נדרש, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 09-8653065 ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה ועניין.

כל הזכויות שמורות לאופק צילומי אויר © 2024

חייגו אלינו
דילוג לתוכן