המרחב הציבורי מלא בעצים המשתלבים במארג התכנון העירוני בכל פינה. החלטות תכנוניות רבות מתקבלות על סמך מיקומם של עצים ותפקידם במרחב. בנוסף לכך, עצים אלה יכולים גם ליצור מצבי סכנה לציבור ומן הסתם גם זקוקים לטיפול ומעקב. כשמדובר בכמה עצים בגינה פרטית, הטיפול בעצים הוא מאוד אינטואיטיבי ופשוט. כשמדובר על אלפי עצים הפזורים ברחבי עיר שלמה וכפופים לאחריותה של מחלקה אחת ברשות מקומית אחת, זה כבר הופך להיות מסובך וכאן נכנס לתמונה הנושא של סקר עצים, שהיום כבר מבוצע בצורה קלה ויעילה יותר מאי פעם.

 

ביצוע סקר עצים בעידן הדיגיטלי

סקירה, בקרה ופיקוח על אלפי עצים במרחב העירוני כמו גם קבלת החלטות תכנוניות הלוקחות את העצים הללו בחשבון היא משימה מאוד לא פשוטה. בעבר היה נהוג לסמן כל עץ במעין מספר אישי ולתעד אותו עם הנתונים הבסיסיים שלו, הכל בצורה ידנית שלכל היותר הייתה מוזנת לקובץ מחשב. היום, ביצוע סקר עצים לכל מטרה ובכלל זה סקר עצים להיתר או אפילו סקר עצים לתב ע, מבוצע בצורה קלה ומהירה באמצעות טכנולוגיות סקירה מתקדמות, תיעוד ובקרה המשתלבות במערכות מידע גיאוגרפי (GIS) עירוניות.

 

כיצד מבוצע הסקר?

סקר עצים הוא אמנם סקר נקודתי שמבוצע למטרה ספציפית בנקודת זמן ספציפית, אבל כדי לבצע אותו נדרשת מערכת שאותה יש לבנות ולתחזק לאורך זמן – מערכת GIS המכילה בתוכה את המידע על כל עץ ועץ במרחב העירוני. כדי לקיים ולנהל את המערכת הזאת, מסומן היום כל עץ באמצעות קוד QR המוטבע על גבי פלטת מתכת קטנה הממוסמרת לעץ. אגרונום ומהנדס אוספים את כל המידע אודות העץ ומזינים את המידע הזה למערכת עבור קוד העץ הספציפי. בתום תהליך כזה, מתקבלת למעשה תמונה מלאה של כלל העצים הקיימים במרחב עם כל המידע הנדרש עבור כל עץ ועץ לרבות מיפוי מלא של העצים ברחובות העיר ויכולת בחינה של כל עץ ספציפי. כאשר עולה הצורך לבצע סקר עצים לפני קבלת החלטה תכנונית, ניתן בקלות רבה מאוד לקבל את כל המידע על מיקום, גודל, מצב וגיל העצים באזור כדי לבחון את השפעתם ואת יחסי הגומלין שלהם עם ההחלטה התכנונית שאותה יש לקבל.

 

מהי התועלת המרכזית בתיעוד GIS של עצים?

אפשר בהחלט לחשוב שבכל הקשור לביצוע סקר עצים מחיר הוא הפרמטר שיכול "ליהנות" יותר מכל, בעקבות יישום של מערכת יעילה וקלה ליישום לביצוע סקר עצים בוגרים או סקר עצים להיתר, אבל בפועל, הערך האמיתי נובע מכך שבכלל מבצעים את הסקר. ברשויות מסוימות לא נעשה כל תיעוד של העצים, מה שמוביל לקבלת החלטות המנותקות מתמונת העצים במרחב ובהמשך לכך מוביל לצרות רבות אחרות. קלות התיעוד והסיקור של העצים, מבטיחה לנו למעשה את עצם הביצוע של הסקר הנדרש, כמו גם כמובן, את המחיר המינימלי לביצועו.

חברת אופק צילומי אויר היא החברה המובילה בישראל בצילומי אוויר, מידול המרחב ובניית מערכות GIS. בין היתר, מציעה החברה פתרונות מתקדמים לביצוע סקר עצים מחיר אטרקטיבי ומהימנות גבוהה של תוצאות הסקר. לפרטים נוספים והזמנת סקר, צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 09-8653065.

כל הזכויות שמורות לאופק צילומי אויר © 2023

דורזקי - מומחי וורדפרס
חייגו אלינו
דילוג לתוכן